Choď na obsah Choď na menu
 


Reč psieho tela časť 2.

1. 7. 2009

 

Reč psieho tela časť 2.

 

Určite každý majiteľ či priateľ psov pozná zvuky, aké vydávaju psy, poskakovanie, vrtenie chvostíka, driapanie sa na majiteľa či návštevu a podobne. Tieto prejavy by sme mali vnímať, pretože Nielen psy zo seriálov totiž dokážu svojím majiteľom niečo odkázať. V nasledujúcich riadkoch si ozrejmíme, čo tieto veci znamenajú.

Prejavy strachu

Viete kedy sa váš pes bojí? Áno, najčastejším prejavom je stiahnutý chvostík medzi zadnými nohami, či podriadená poloha – tá nemusí byť len prejavom strachu, ale aj pokory či podriadenosti. Pes, ktorý má strach, uteká, panikári, kňučí – málokedy zostane stáť zoči voči objektu svojho strachu, a len sťahuje chvost. Nedovoľte, aby iný pes alebo dokonca človek spôsoboval vášmu psovi stres a následný strach. Mohlo by to mať vplyv na jeho ďalší život s vami. Neskôr sa vám to nemusí páčiť.

Prejavy dominancie

Dominancia ako taká je rozprávanie nadlho, my si priblížime len najčastejšie prejavy ako napríklad vykladanie labiek na chrbát iného psa. Robia to väčší psy – samci, ale už som to videla aj u feniek. Zvalenie na chrbát iného psa je tiež prejav dominancie, alebo snaha o ňu. Vo vzťahu k človeku ako prejav dominancie môžeme spomenúť napríklad aj svojvoľné neuposlúchnutie príkazu, i keď pes presne vie, čo od neho požadujeme.

Prejavy žiarlivosti

Ak si niekto myslí, že psy nežiarlia, je na omyle. Psy na majiteľov žiarlia a niekedy je to až nebezpečné :o) Psy prejavujú túto emóciu rôzne – tomu, na koho žiarlia robia zle, hryzú ho, odháňajú, štekajú, robia naschvály, a naopak, ľuďom , na ktorých žiarlia, sa ešte viac ako obyčajne túlia, vyslovene obtierajú o nohy ako mačky, alebo vyskočia do náručia majiteľa. Toto všetko, len v inej podobe, môžu robiť aj inému psovi, aj keď je to menej časté. Moje psy napríklad prejavujú žiarlivosť a majetnícke správanie tým, že sa predbiehajú, kto bude pri mne ležať bližšie, koho prvého pohladkám a navzájom by sa aj ušliapali, len aby boli prví.

Prejavy lásky

Najkrajšou časťou spolužitia so psom sú prejavy psej lásky k vám. Spomeniem radostné vyskakovanie, keď sa konečne vrátite domov, vrtenie chvostíka, olizovanie tváre (je spojené s dávnym zvykom prejavovať úctu vodcovi svorky a olízať mu bradu), túlenie sa, podkladanie sa pod ruku na pohladkanie a podobne. Lásku nám psy prejavujú každý deň, a to aj očami – veď kto by si nespomenul na pohľad, ktorý hovorí – mám ťa rád. Psy nás milujú, nech sme akíkoľvek.

Prejavy dôvery a úcty

Najväčším prejavom dôvery je, že si pes pri vás ľahne a zaspí. Nemá strach, verí vám. Ďalším, nemenej podstatným prejavom dôvery je, že si ľahne na chrbát do podriadenej polohy a nechá sa škrabkať. Kdesi som čítala, že prinútenie psa ľahnúť si na chrbát v ich reči znamená, že ich chceme zabiť, preto sa tak bránia. Svojho psa k tomu nenúťte, pokiaľ to neurobí dobrovoľne. To, že si pes nechce ľahnúť na chrbát ešte neznamená, že je dominantný, alebo že vám neverí. Môže to byť spôsobené aj povahou. Moju bradáčku by som neprinútila ničím na svete, aby si tak ľahla, keďže je bojazlivá a v tejto polohe sa cíti byť zraniteľná a ohrozená.

Pes vám ukáže, že ho niečo bolí, že má z niečoho strach, že hrozí nebezpečenstvo, že vás má rád – treba byť len vnímavý. Niekedy si ale aj psy zažartujú a nie vždy znamenajú určité pohyby, znaky to, čo si myslíme. Preto sa aj stane, že pes vrtiaci chvostíkom po vás chňapne alebo malé šteniatko, ktoré sa pri svorke psov prevráti na chrbát a ukazuje podriadenosť zrazu zdvihne a začne naháňať najmenšieho zo psov.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Ellis

(Puli, 12. 4. 2017 8:41)

Dobrý deň mám psíka menom Ellis a stále keď sa k nej priblížim že ju chcem pohladkať si ľahne na chrbát..

boxer

(karolína, 8. 1. 2013 20:52)

ahoj, chcela by som sa opítať ze co to znamena ked je psik pritulný a potom na mna vyskočí a pohrizie ma, a každý vecer šťeká a šťeká nejde zastavit aj ked je uplný klud. Dakujem vám.

Re: boxer

(NG-Dog, 11. 5. 2015 23:35)

Psík je jednoducho najpravdepodobnejšie frustrovaný z nedostatku pohybu, treba mu poriadne vybiť energiu na dlhých prechádzkach. Tak isto ako som odpisoval na druhý komentár "strazený psík" rovnako treba psíkovi ukázať kto je pánom situácie, a že si takéto správanie nemôže dovoliť. Podobne s pozdravom Váš NG-Dog tím.

strazený psík

(Barbora, 20. 8. 2012 14:13)

Ahoj, strázime psíka, a máme ho hrozne radi, no ide o to, že priateľ sa ku mne nemože ani priblížit, a nieto ma chytiť alebo si ku mne lahnut. Zacne na neho vrcat, stekat. V noci si hned lahne medzi nas prituli sa ku mne a ked sa otocim ku priateľovi koniec. Uz sme skusili aj zavriet dvere ze nebude s nami v izbe, no to bolo hrozné zavíjal, knucal, stekal......Ono je to milé ale co mame robit?? Toto sa opakuje vzdy ked je u nas.Poradte mi prosím.

Re: strazený psík

(NG-Dog, 11. 5. 2015 14:01)

Prajem krásny deň, asi už je dosť neskoro (3 roky), ale až dnes som natrafil na váš problém. Ak sa stále nevyriešil, možno tu jedno riešenie mám. Ťažko sa to dá posúdiť, ak reakcie psa nevidím naživo, ale toto správanie v drvivej väčšine prípadov znamená, že pes je prehnane dominantný a neuznáva vás, ale seba ako autoritu v domácnosti. Vy ste jeho "samička." Vníma vás ako svoju sexuálnu a životnú partnerku a váš priateľ pre neho značí konkurenciu. Psíkovi je potrebné ukázať, že vy ste vodca "svorky" a vy odteraz budete rozhodovať o tom čo, kedy, kde a ako sa bude odohrávať. Všetko sa musí odvíjať od vás. Psíka treba pokarhať (najlepšie funguje silný a hlasitý zvuk - "ššš" alebo "čššš" a netreba zabúdať na dotyk, dotyk je neuveriteľne silná a významná vec, hlavne čo sa týka komunikácie psov, ak je to malý psík, prudký rýchly, jednoznačný dotyk 2 prstami, najlepšie na hrdník, ktorý sprevádza hlasné "čššš" avšak ak ide o veľkého psa, používa sa dotyk 4 alebo všetkými 5 prsami roztvorenej ruky - akoby ste sa snažili napodobiť pazúre, nie na hrudník, ale na bok prednej časti tela, dotyk nemá byť príliš silný, aby nebol bolestivý, ale musí z neho byť cítiť vašu dominanciu nad psom), samozrejme keď si na vás sadne pokarhajte ho a zložte na zem, toto opakujte až kým sa to nenaučí a nepochopí to, treba si uvedomiť, že musíte byť trpezliví a tiež pochopiť, že to môže niekedy trvať nie 5 minút ale aj niekoľko hodín denne po dobu týždňou či mesiacov kým sa psík úplne odnaučí a tzv. "zrehabilituje." Nezabúdajte, že musíte byť asertívni a v prvom rade kľudní. Pes z vás vycíte nervozitu, neistosť, hnev... a podľa toho na vás bude reagovať. Preto je najlepšia cesta asertívnosť (nie agresivita) a pokoj (nie nervozita, hnev...). Prajem veľa šťastia a úspechov. Váš NG-Dog tím.