Choď na obsah Choď na menu
 


Blchy, parazity a iné zdravotné problémy

2. 7. 2009

Blchy, parazity a iné zdravotné problémy

 

Ako ďalšie sa pozrieme viac problematiku nechcených kamarátov (takmer) každého psa – rôzne parazity, blchy a iné potvorky, ktoré mnoho krát znepríjemňujú život aj nám. Priblížime si ako postupovať vprípade otravy, poranení a iných drobných problémov so zdravotným stavom vášho miláčika.

Parazity

Parazity sú mimoriadne citlivá téma a nepríjemnosť pre každého majiteľa psa. Bežne sa očkuje proti vonkajším ivnútorným parazitom a pre psy je veľmi dôležité pravidelné odčervovanie. Vranom šteňacom veku sa odčervuje 2-3 krát u chovateľa, potom do pol roka je dobré odčervovať každý mesiac. Neskôr sa odčervuje raz čí dvakrát ročne. Odčervovanie sa prispôsobuje plemenu, pretože niektoré znich sú na odčervenie zvlášť citlivé – napríklad čivavy.

Giardia

Giardia je parazit, ktorý parazituje v bunkách aspôsobuje vypadávanie srsti, chudnutie a alergie. Trpela naň moja čivava, ktorá bola liečená najprv zaočkovaním, a keď to nepomohlo, tak antibiotikami. Prenáša sa telesnými tekutinami a výkalmi. Je veľmi nákazlivá.

Škrkavky

Škrkavky sú nepríjemné a nebezpečné cudzopasníky oblého tvaru, vyzerajú trochu ako malé hadíky. Vďaka vyšetreniu na odhalenie giardie sa zistili u mojej bradáčky. Keď som sa zahanbene pýtala veterinára, ako ich mohla chytiť, vysvetlil mi, že zrejme vonku zožrala niečo napadnuté škrkavkami. Musela som ju dvakrát odčerviť a odvtedy vonku nosí náhubok. Škrkavky môžu mať aj šteniatka, prejavuje sa to nafúknutým bruškom. Vzhľadom na vysokú nákazlivosť je odčervenie brezej feny i šteniat veľmi dôležité.

Blchy a vši

Mimoriadne nechutné parazity, najvhodnejším prostriedkom na ich odstránenie alebo prevenciu je použiť repelenty, ktoré parazity odpudzujú a tiež rôzne prípravky na ich hubenie. Živia sa krvou psa akeďže spôsobujú svrbenie, hrozí nadmerné škrabanie a tým vznik ekzému alebo poranenia kože.

Pásomnica

Pásomnica má prejavy i liečbu podobnú, ba skoro zhodnú ako u škrkaviek.

Otrava

Ďalším strašiakom pre majiteľov je otrava. Môže byť spôsobená buď tým, že pes zožerie nejakú otravu, prichystanú pre hlodavce alebo zožratím otravy, ktorú niekto prichystá pre psy. Takisto aj zožratím toho, čo pre neho nie je určené a dostane sa k tomu. Prejavuje sa prudkým vracaním, hnačkami, nervozitou, nechutenstvom, citlivosťou na dotyk, dýchacie ťažkosti, zvýšená potreba príjmu vody, alebo naopak, odmietanie vody, chvenie, kóma, epileptický záchvat, kolísanie teploty a podobne. Príznakov je veľmi veľa, diagnóza jediná – otrava.

Aby ste si nemysleli, že psa môže otráviť iba nepríjemná susedka – často majitelia podávajú svojim psom potraviny, ktoré sú pre ne toxické. K takým patrí čokoláda, soľ, kakao a tiež ďalšie veci, nachádzajúce sa bežne vnašej domácnosti ako saponáty, čistiace prostriedky atď. Tie sa psom samozrejme bežne nepodávajú, ale môžu sa knim dostať, preto by mali byť vzabezpečené a najlepšie v nejakej skrinke, ktorú pes vnijakom prípade neotvorí. Dajte si tú námahu – ide predsa ovášho miláčika.

Ak máme podozrenie na otravu, najlepšie, čo môžeme urobiť je vyvolať zvracanie. Najjednoduchšou metódou je mydlová voda alebo voda so saponátom – 3 lyžice na 250 ml vody. Ďalšou možnosťou je koncentrovaný peroxid vodíka, približne 3%-ný. Získame ho zriedením 1:9 pri 30 % peroxide vodíka. Použiť sa dá aj tinktúra ipekakuana, dávkovanie je 1-2,5 ml tinktúry na 1 kg živej váhy psa. Dráždi žalúdok atým vyvoláva zvracanie. Po tomto prvotnom zásahu, prvej pomoci, ihneď navštívte veterinára.

Torzia žalúdka

Torzia žalúdka už na tejto stránke popísaná bola, čiže len vskratke: torzia je zjednodušene pretočenie žalúdka. Tento stav sa prejavuje sledom rýchlo po sebe idúcich príznakov a to:

1/ zväčšenie objemu brucha

2/ na pohmat stuhnuté brucho

3/ brucho bolestivé na dotyk

4/ zvracanie peny alebo tekutiny

5/ neúspešné pokusy o zvracanie

6/ zrýchlené prehĺtanie (aerophagia)

7/ nadmerné slinenie

8/ zrýchlené dýchanie

9/ nadmerné pitie

10/ nechutenstvo

11/ červené alebo bledé ďasná (teda nie prirodzene ružové)

12/ nahrbený postoj v stoji alebo v ľahu

13/ ľah či sed v nezvyklých polohách

14/ pozícia, pri ktorej je predok pri zemi a zadok hore

15/ zvíjanie sa

16/ vyhľadávanie skrytých (tmavých) miest

17/ neprirodzene kľudné chovanie

18/ letargia

Tieto príznaky nasledujú rýchlo po sebe a jedinou možnosťou záchrany je vyhľadanie okamžitej pomoci veterinára a následné správne určenie diagnózy.

Úrazy, zlomeniny, uhryznutia

Psy, i keď sú ohybní, mrštní a pružní, nie sú nezničiteľní. Aj oni si môžu niečo zlomiť. Najčastejšou príčinou zlomeniny však býva stret sautom. Vtomto prípade ide väčšinou o ťažšie zlomeniny – panva, chrbtica. U zvierat sa zlomeniny liečia ako u ľudí – znehybnením a kľudovým režimom.

Pokiaľ si váš pes spôsobí vonkajšie zranenia, je dobré mu ich vydezinfikovať a poskytnúť prvú pomoc vo forme obviazania postihnutého miesta. Aj najlepšie vycvičený pes môže v šoku hrýzť, alebo ujsť, preto sa po takejto udalosti približujte aj k vlastnému psovi s maximálnou opatrnosťou, aby ste ho nevyľakali ešte viac.

Samozrejmosťou je pri všetkých vážnych poraneniach a zdravotných problémov návšteva veterinára.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

:/

(Laura, 30. 10. 2013 8:07)

Takže v 1.rade ste si mali overiť či je šteniatko zdravé a či má všetky potrebné očkovania k svojmu veku. Podľa mňa je jediné východisko veterinár :) Na vašom mieste by som išla za veterinárom hneď.
Prajem veľa šťastia pri uzdravovaní ;)

poterbujem poradit

(veva, 27. 1. 2013 13:14)

Moj pes grca vela vody zltu aj bielu s cervenymi fliackami co robit

steniatko bernskeho salasnickeho psa

(janette, 8. 11. 2010 11:47)

mame 8 mesacnu fenku ma silnu hnacku hnisave oci a blchy v takomto stave nam ju predali co mame robit?

Parazity

(Tinka, 20. 7. 2010 16:06)

parazitom sa za zivot psika jednoducho nevyhnete, patri to k ich prirodzenosti. Mat vsak milacika vo vnutri znamena o to vacsiu starostlivost. Odcervovanie, to je zaklad, tiez použivame ochuteny drontal. Pekne nam to spapa, ked to zamaskujem do maska:) Priebezne to sledujem a "servirujem"asi každe 3 mesiace. Takto sa citim ovela lepsie, hlavne kvoli detom.

Timko a zlomena nožka

(Eliška 08.07 2010, 8. 7. 2010 15:21)

Moj psik ma zlomenu nohu a velmi tazko to znasa, pretoze je este strasne malicky ma len 3 mesiace a navyse je to srnci ratlik, ktory ma nozky ako pierka...:))Stale knuci a prosi aby sme mu tu dlahu dali dole...Je to strasne, nezelam to nikomu...

skrkavky a otrava

(majka, 17. 12. 2009 15:56)

velmi pekny clanocek, aj poucny. my sme skoro o psika prisli, ked moj a4rocna dcera chcela nachovat havinka a namiesto do granul mu prisypala otravu na potkany, ktoru som mala na stole pripravenu! som skoro odpadla, nastastie toho lara nezozrala vela a hned sme leteli ku veterinarovi, ktory nam pomohol... o skrkavkach vieme tiez svoje, ked bola lara mensia, tiez asi nieco pojedla vonku, nafuklo sa jej brusko a skoro umrela. sme museli dvakrat odcervovat. teraz si davame sakra pozor, vet nam dal drontal, 2 x do roka, ked si nie sme isti aj 3x. mame pokoj, pre istotu nic jedovate nedavam do dosahu deti, ani toho starsieho