Choď na obsah Choď na menu
 


Príznaky onemocnení kože

20. 7. 2009

Príznaky onemocnení kože


Sčervenanie kože
Sčervenaná koža môže byť spôsobená prítomnosťou bĺch, bakteriálnou nákazou alebo zápalom kože. Zápal sa prejavuje sčervenaním, opuchom a na dotyk miestne zvýšenou teplotou kože, bolestivosťou a výtokom čírej tekutiny, neskôr potom aj hnisu, z postihnutého miesta.
Miestny zápal kože ošetrite vystrihaním srsti v okolí postihnutého miesta a omývajte vodou. Je možné aplikovať zinkovú masť. Blchy je nutné vyhubiť vhodnými prípravkami, určenými k ničeniu bĺch.

Škrabanie a svrbenie
Škrabanie môže mať mnoho príčin. Môžu to byť parazity, bakteriálna nákaza, ktorá sa prejavuje na koži malými šupinatými a červenými, zapálenými plôškami alebo tiež ôstie z tráv či chemikálie. Poškrabane prinesie psovi dočasnú úľavu, ale môže zhoršiť priebeh miestneho zápalu.
Pri podráždení kože je najprv nutné odstrániť z dosahu psa všetky možné príčiny, ktoré tento stav spôsobili. Proti parazitom, ako sú blchy, vši a roztoče použite vhodné kúpele, ktoré ich odstránia. Pokiaľ koža praská alebo mokvá, je nutné kontaktovať veterinárneho lekára.

"Sánkovanie"
Pokiaľ pes venuje príliš mnoho pozornosti svojmu ritnému otvoru a sánkuje po zadku znamená to, že má upchaté análne vačky. Naplnené vačky psa dráždia a sánkovaním si uľavuje a pokúša sa ich vyprázdniť.
Pokiaľ sami nemáte skúsenosti s vyprázdňovaním análnych vačkov psa, nechajte to na veterinárneho lekára, popr. ho požiadajte, aby vás tomuto úkonu naučil.

Pĺznutie
Väčšina psov stále trochu pĺzne. V období, kedy psom rastie srsť nová, teda na jeseň a na jar možno pozorovať zvýšené pĺznutie, ale u psov, ktoré sú chované v byte už pĺznutie nie je natoľko ovplyvnené ročným obdobím. Rozsiahle dlhodobé pĺznutie môže byť následkom hormonálnej poruchy alebo zlej výživy.
Pri kúpaní používajte špeciálne šampóny. Hormonálne poruchy vyžadujú starostlivosť veterinárneho lekára. Pokiaľ je pĺznutie spôsobené nevhodnou výživou, podávajte psovi rastlinné oleje a multivitamíny. Srsť pravidelne kartáčujte. Pokiaľ sa stav nezlepší, navštívte veterinárneho lekára.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

srst

(Lucia Kiselova, 23. 6. 2011 20:54)

Mam psika brazilsku filu. Posledne dni pozorujem flaky na srsti hlavne na labach ma ram kus vypadanu srst a tmavne mu to. Prosim vas o radu co mu moze byt.

vypadavanie srsti

(miksikova, 6. 6. 2011 15:57)

moj pes je vlciak a jej vypadava srst na oboci a je az krvave,a brucho a pri zadnych labkach uz nema skoro ziadnu srstan kriva na zadnu labku ma tam hrcu . chcem sa opytat ci to nemoze byt rakovina a ci mi neviete co mam robit dakujem