Choď na obsah Choď na menu
 


Príznaky onemocnenia dýchacieho ústrojenstva

20. 7. 2009

Príznaky onemocnenia dýchacieho ústrojenstva
 

Výtok z nosa
Pokiaľ psovi vyteká z nosa veľmi malé množstvo číreho výtoku, neznamená to obyčajne nič vážne. Výtok z nosa však môže byť tiež napohľad tmavý, hlienovitý alebo hnisavý a môže psovi brániť vo voľnom dýchaní. Nádcha býva často sprievodným znakom infekčného onemocnenia.
Pomoc veterinára vyhľadajte v prípade, že intenzívny hnisavý výtok z nosa neprestane v priebehu jednej hodiny, výtok obsahuje krv, pôsobí psovi bolesť alebo je doprevádzaný ďalšími známkami onemocnenia, ako je napr. výtok z očí. Nosné dierky a ich okolie udržujte v čistote a ošetrujte neparfumovanými krémami alebo masťami, napr. vazelínou, infadolanom alebo bórovou masťou. Psovi môžete podať vitamín C, ktorý získate u veterinárneho lekára alebo v špecializovaných predajniach. U plemien so skrátenou ňucháčovou partiou je nutné zaviesť účinnú liečbu, pretože nádcha pre ne predstavuje vysokú záťaž organizmu.

Kašeľ
Príčinou kašľa môže byť infekcia, onemocnenie pľúc, nemoc srdca, psinka, cudzie teleso v krku, dráždenie dymom alebo prachom alebo aj alergia. Suchý a dráždivý kašeľ býva príznakom infekčnej laryngotracheitídy, neustávajúci, prenikavý kašeľ môže znamenať, že pes ochorel psinkou.
Pred návštevou veterinárnej ordinácie môžete psovi podať prípravok proti kašľu, ktorého dávku určíte podľa hmotnosti psa. Pokiaľ možno, nedávajte psovi obojok, ktorý ho tiež môže dráždiť ku kašľu. Pokiaľ kašeľ do dvoch dní neustane alebo pokiaľ je sprevádzaný inými príznakmi ochorení, požiadajte o radu veterinárneho lekára.

Suchý nos
Suchý nos, pokrytý chrastami môže byť jedným z príznakov psinky. Pokiaľ je už pes starší, a možno u neho pozorovať zhrubnutie kože aj na iných miestach tela, ako sú ušnice alebo labky, ide pravdepodobne o prejav starnutia.
Pokiaľ sa pes prejavuje aj inými príznakmi nejakého onemocnenia, navštívte s ním ordináciu veterinárneho lekára.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

čo robiť?

(katarína nárožná, 12. 1. 2013 18:41)

Pekný podvečer.čo robiť ked moje 2mesačné šteniatko labradora má suchý nufák a trasie sa nekašle iba polihuje a akoby ho všetko bolelo za radu dakujem

slovensky kopov

(krogman, 20. 5. 2012 23:27)

po silnom zapale a prelieceni kasel ustal ale teraz sa divne sprava toci sa na mieste ako hodinove rucky a na meno vobec nereaguje

španielkpo

(karolina tomanova, 25. 2. 2012 10:45)

dakujem za informacie